Cieľom programu je podpora napĺňania ľudských práv ľudí, ktorí sú odkázaní na pomoc iných a to najmä cez rozvoj komunitných sociálnych služieb. Robíme tak posilňovaním neziskových organizácií, sebaobhajcov a zároveň advokáciou pred národnými, regionálnymi aj európskymi autoritami. Rozvíjame partnerstvá medzi samosprávami a neziskovými organizáciami. Podporujeme šírenie príkladov dobrej praxe.V Slovenskej republike máme 255 zariadení sociálnych služieb s celoročným pobytom a kapacitou vyššou ako je 41 miest s celkovým počtom 27 730 prijímateľov služieb. Z týchto zariadení viac ako 110 má kapacitu vyššiu ako 100 prijímateľov. V tomto type zariadení žije 83 % z celkového počtu prijímateľov všetkých sociálnych služieb. Zmeniť túto štruktúru v prospech terénnych a ambulantných služieb a malokapacitných zariadení je ťažká a dlhodobá úloha, ktorá vyžaduje spoluprácu štátnej správy, samosprávy, mimovládnych organizácií a ďalších zložiek spoločnosti.
Prvým pokusom bolo prijatie Národných priorít rozvoja sociálnych služieb v roku 2009, ktoré však neboli podporené žiadnymi konkrétnymi nástrojmi. Neskôr vláda SR uznesením č. 761/2011 zo dňa 30. 11. 2011 schválila Stratégiu deinštitucionalizácie systému sociálnych služieb a náhradnej starostlivosti, na základe ktorej sa stihol realizovať pilotný projekt, do ktorého bolo zapojené zariadenia z celého Slovenska. Prešli školeniami, tréningami, pripravujú transformačné plány, ale žiadne sa neposunulo do fyzickej realizácie. Novela zákona o sociálnych službách z roku 2013 síce vytvorila základné predpoklady pre transformáciu celého systému služieb v súlade s európskym a svetovým trendom, ale neriešila financovanie. V záujme uspokojovania individuálnych potrieb v prirodzenom prostredí človeka, novela kladie dôraz na komunitné služby dostupné pre všetky cieľové skupiny. Veľká časť nových komunitných služieb však nemá zaručený verejný zdroj podpory, a preto je ich rozšírenie v území otázne. Po prijatí tejto veľkej novely sa zákon svojím rozsahom a zložitosťou vzťahov medzi účastníkmi stal neprehľadným, ťažko zrozumiteľným nielen pre vykonávateľov služieb, ale ešte viac pre potenciálnych žiadateľov.
V nadácia SOCIA veríme, že optimálnym prostredím pre život je rodina a komunita, a preto by klienti mali prijímať sociálne služby v takomto prostredí. Preto podporujeme rozvoj komunitných služieb a proces deinštitucionalizácie.
Naše príspevky k tejto verejnej politike:
- a. PODPORA DEINŠTITUCIONALIZÁCIE V SR
Deinštitucionalizácia (DI) je proces transformácie pobytových služieb pre osoby so zdravotným postihnutím (DSS) na služby komunitného charakteru. Je to proces prinavracania ľudí, ktorí boli umiestnení do izolovaných a často zatvorených sociálnych zariadení, späť do normálneho života, normálneho bývania, normálnej práce.
Takáto systémová zmena si vyžaduje veľa financií, úpravy legislatívy a pozitívne príklady, ktoré pomôžu pri presviedčaní verejnosti, odborníkov aj zákonodarcov.
Sledujeme dianie v oblasti nasmerovania a využitia
štrukturálnych fondov EÚ, pretože predstavujú významný objem finančných prostriedkov, ktoré môžu DI podporiť. Aktívne sa snažíme upozorňovať na možné zneužitia štrukturálnych fondov v neprospech komunitných služieb.
Chceme bližšie sledovať prípravu
strategických dokumentov a legislatívnych zmien, či sledujú princípy Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím, špeciálne článku 19, ktorý priamo zaväzuje k podpore služieb v komunite. Slovenská republika pripravuje
národný projekt na podporu DI v dvoch fázach. V prvej fáze bude podporovať zariadenia pri tvorbe transformačných plánov a v ďalšej plánuje poskytovať podporu zamestnancom a klientom pri samotnej transformácii zariadenia. Máme záujem s partnermi a realizátormi národného projektu spolupracovať a poskytnúť aj naše odborné postrehy. Sme k dispozícii aj zariadeniam sociálnych služieb na konzultácie ich transformačných plánov. Aktívne spolupracujeme na
transformačnom pláne DSS Slatinka v Lučenci.
Sprievodným znakom DI je tvorba a podpora inovatívnych služieb v komunite. Deinštitucionalizácia, ale aj skúsenosti organizácií, ktoré zastupujú ľudí so zdravotným postihnutím, poukazujú na slabú stránku nášho systému sociálneho začleňovania týchto ľudí. Slabou stránkou je malá dostupnosť a pestrosť alternatívnych služieb v komunite. Častokrát je umiestnenie v celoročnom pobytovom zariadení jediným ponúkaným riešením. Vysoká kapacita zariadení dovoľuje prijať mnoho žiadateľov rôzneho veku a diagnóz, ale súčasne tým bráni/neumožňuje cielenú individuálnu prácu na začleňovaní svojich obyvateľov. Preto podporujeme inovatívne služby – okrem služby včasnej intervencie je to najmä sociálna služba
podpora samostatného bývania. Prvými priekopníkmi sú ľudia, ktorí opustili služby DSS Slatinka v Lučenci. Naša podpora je zacielená na technické veci okolo hľadania vhodných nehnuteľností, zloženia finančnej záruky prenajímateľovi, nevyhnutné nákupy vybavenia alebo úpravy. Iniciovali sme vznik neziskovej organizácie
ALTERNATÍVA – Centrum nezávislého života, n. o., ktorá pôsobí v oblasti verejných služieb pre občanov so zdravotným postihnutím. Jej cieľom je podporiť vybudovanie adresného, efektívneho a variabilného systému komunitných sociálnych služieb pre občanov so ZP na lokálnej úrovni, tak aby sa predišlo ich inštitucionalizácii a podporilo sa ich právo na nezávislý život v komunite v súlade s čl. 19 Dohovoru OSN o právach občanov osôb so ZP.
Neziskovú organizáciu ALTERNATÍVA chceme podporovať aj pri vytvorení informačného systému o službách poskytnutých konkrétnemu občanovi so zdravotným postihnutím, pretože služby musia byť kontinuálne a odborníci si musia odovzdávať svoje poznatky, skúsenosti a intervencie o každom klientovi. Veríme, že takýto systém bude prínosom aj pre iných poskytovateľov komunitných služieb.
V posúvaní celého procesu DI dopredu je potrebné, aby mala verejnosť a tí, čo rozhodujú, príležitosť počuť ľudí so zdravotným postihnutím, ktorí žili, alebo stále žijú v inštitúcii.
Podpora sebaobhajcov je dlhodobá a môžeme sa učiť zo zahraničia a tiež prepájať už existujúce formálne aj neformálne skupiny na Slovensku. Podporujeme najmä ľudí zo zariadenia v Lučenci, aby mohli o svojich skúsenostiach hovoriť na národných aj medzinárodných fórach.
Prinášame verejnosti
pozitívne príklady a snažíme sa ju zcitlivovať vo vzťahu k ľuďom so zdravotným postihnutím. Robíme tak cez krátke filmy, publikácie, sociálne siete, účasti v diskusiách či konferenciách.
- b. TRANZITNÝ PROGRAM: ZO ŠKOLY DO ŽIVOTA
Mladí ľudia dokážu využívať svoje schopnosti a zručnosti, túžia po sebarealizácii. Platí to nielen v súkromnej oblasti, ale aj v rámci pracovného uplatnenia. Dôležité je podporné prostredie, aby pri hľadaní prvej práce, zabezpečenie si bývania a sociálnych kontaktov to zvládli aj mladí ľudia, ktorí majú nejaké znevýhodnenie, prípadne nemôžu rátať s podporným prostredím či už vlastnej rodiny, detského domova a podobne. Podporné prostredie a vzťahy sú kľúčové v tomto období veľkých zmien počas dospievania. Zvládnutie prechodu do pracovného života, zvládnutie samostatného života so všetkými potrebnými zručnosťami pre bežný pracovný aj osobný život v prostredí, v ktorom sa nachádza sú pre začlenenie veľmi dôležité.
Tranzitný program sa zameriava na pomoc mladým ľuďom so znevýhodnením úspešne zvládnuť prechod zo školy do pracovného života a predísť ich dlhodobej nezamestnanosti. Našou cieľovou skupinou sú predovšetkým študenti/absolventi učilíšť či špeciálnych internátnych škôl, ktorých znevýhodnením je chýbajúce alebo nepodporné rodinné prostredie, zdravotné či iné sociálne znevýhodnenie. Prepojenie do pracovného života vnímame aj spolu s možnosťami nezávislého života, ideálne mimo tradičných inštitúcií, tradičných sociálnych služieb.
- Podporujeme mladých ľudí v tom, aby mohli efektívnejšie fungovať v sociálnych vzťahoch, v zodpovednosti za vlastný život a prostredie v ktorom žijú.
- Zabezpečujeme im podporu pri hľadaní práce a rozvíjame zručnosti, aby proces hľadania práce zvládli. Získavajú prvé pracovné skúsenosti a snažíme sa aj o začlenenie do komunity (kolegov, susedov, ...).
- Ponúkame podporu v rozvoji ďalších zručností potrebných pre samostatný život ako je hospodárenie s peniazmi, cestovanie, voľnočasové aktivity a medziľudské vzľahy.
Cieľom našej spolupráce s mladými ľuďmi so znevýhodnením je zníženie odkázanosti na sociálne dávky, sociálne služby a uplatnenie na trhu práce a v bežnom živote.
Snahou pracovníkov v tranzitnom programe je aby mladí ľudia zvládli prechod zo školského prostredia do pracovného života, vyskúšali si a zvládli pracovný pohovor aj s možnými odmietnutiami, zamestnanie.
Chceme posilniť mladých ľudí v sebadôvere, spoznať svoje pozitíva a silné stránky aj ako pracovať s tými slabými. Vytvárame bezpečné prostredie ale smer a ciele zadáva mladý človek. Sprevádzame ale nedržíme za ruku. Sprevádzame o krok pozadu, kryjeme chrbát, lebo našou snahou je samostatnosť mladých ľudí a viera, že to dokážu sami.
Využívame metódy Kids’ Skills, Solution Focused Approach a individuálne plánovanie. Do našej práce zapájame aj prostredie v ktorom títo mladí ľudia žijú.
Projekt sme začali realizovať v septembri a októbri 2018 v Banskobystrickom kraji v okresoch Banská Bystrica, Brezno, Lučenec.
Na programe pracujú:
Katarína Medzihorská, vedúca tímu Tranzitného programu, medzihorska@., 0911 631 325
Martina Petijová, koordinátorka projektu, petijova@., 0911 150 566
a 8 pracovníčok ALTERNATÍVY - Centra nezávislého života