Zo spomienok vo Vašej hlave útržky stať nemusia. Chráňte si ich!
S touto výzvou sme vďaka partnerom už druhý rok informovali verejnosť o dostupnosti preventívneho vyšetrenia pamäti a ďalších kognitívnych funkcií, ktoré môže odhaliť začínajúce ochorenie – demenciu Alzheimerovho typu.
Informácie sme šírili na webových stránkach, sociálnych sieťach, v rozhlase aj v televízii. Vďaka mediálnej kampani sa počas jej trvania na našej webovej stránke zaregistrovalo viac ako 600 ľudí, ktorí absolvovali vyšetrenie vo vybraných centrách osobne alebo online.
Vyšetrenia v troch vybraných psychologických centrách (v Bratislave a v Košiciach) prebiehali až do konca apríla (spomalenie kvôli pandémii) a spolu ich bolo osobne alebo formou online vykonaných 402.
Celkovo bolo pozitívne diagnostikovaných 119 osôb, ktorým sme lepšou informovanosťou a dostupnosťou sprístupnili riešenie ich zdravotných ťažkostí.
Výsledky vyšetrení v číslach:
Na svete žije viac ako 46 miliónov ľudí s demenciou. Tento počet sa každých dvadsať rokov zdvojnásobí.
● Prevenciu je vhodné riešiť v predseniorskom veku.
● Prvým krokom ochrany pred demenciou je zdravá životospráva a včasná diagnostika pomocou orientačného vyšetrenia pamäti a ďalších kognitívnych funkcií formou testu, ktorého cieľom je zistenie stavu vašej pamäti, pozornosti, reči, myslenia a iných kognitívnych schopností.
V súčasnosti vyšetrenie
- ponúkajú viaceré vybrané centrá
- je hradené zo zdravotného poistenia
- na jeho absolvovanie nie je potrebný výmenný lístok
- je možné absolvovať ho aj formou online.
Preventívne vyšetrenie pamäte a ďalších kognitívnych funkcií formou testu absolvujete v spolupráci so psychológom/psychologičkou osobne alebo online bez osobnej návštevy. Orientačné vyšetrenie trvá približne 45 minút. Po jeho skončení psychologička na mieste vyhodnotí test a v prípade potreby odporučí doplňujúce vyšetrenia. Vyšetrenie je hradené zo zdravotného poistenia a nie je potrebný výmenný lístok.
Nefarmakologické prístupy - predstavujú spektrum intervencií, ktoré poskytujú špecifické benefity pacientom s demenciou tým, že:
Nové lieky - lieky vyvíjané v súčasnosti pre pacientov s demenciou pravdepodobne predĺžia čas mierneho až stredného štádia demencie, v ktorom pacienti lepšie zvládajú problémy každodenného života, ale majú v tom čase tiež väčšiu potrebu sociálnej inklúzie, aktivity, participácie a sebaaktualizácie.
Profesor imunológie Michal Novák v minulosti pôsobil v Laboratóriu molekulárnej biológie MRC v Cambridge, kde identifikoval tau proteín ako kľúčovú zložku neurofibrilárnej patológie, ktorá spôsobuje Alzheimerovu chorobu.
Dnes je slovenská biotechnologická spoločnosť AXON Neuroscience, ktorú založil profesor Novák v pokročilom štádiu vývoja vakcíny proti Alzheimerovej chorobe.
https://www.who.int/publications-detail-redirect/9789240033245
http://www.alzheimer.sk/informacie/alzheimerova-choroba.aspx
http://www.alzheimer.cz/alzheimerova-choroba/co-je-demence/alzheimerova-nemoc/
https://www.union.sk/prevencia-demencie/
https://www.union.sk/test-mentalneho-zdravia-ako-prevencia-demencie/